Skip to main content

Achter de reclameborden is een kroniek van niet alledaagse gebeurtenissen rondom het sportveld. Opmerkelijke en minder opmerkelijke zaken passeren hierin de revue.

DE BESTE VOETBALGEMEENTE VAN NEDERLAND

Op X, het voormalige Twitter, vroeg Asher van der Schelde zich af wat de beste voetbalgemeente van Nederland is. Dat hij zichzelf zo’n vraag stelt is niet toevallig want Asher is in het dagelijks leven Senior Researcher bij IPSOS I&O, marktonderzoeksbureau voor maatschappelijke vraagstukken.

De ervaren onderzoeker pakte dit privévraagstuk als volgt aan: ieder 1e elftal dat uitkomt in de 2e Klasse of hoger heeft hij meegenomen in zijn onderzoek. Voor elke team dat in één van deze competities uitkomt, en dat zijn er maar liefst 507, krijgt de desbetreffende gemeente punten; variërend van 100 punten voor deelname aan de Champions League tot 1 punt voor deelname aan de 2e Klasse.

Het resultaat op basis van het absolute aantal punten is dat, niet verrassend, Rotterdam de voetbalhoofdstad van Nederland is met 194 punten, gevolgd door Amsterdam, Eindhoven en Alkmaar. De gemeente Bunschoten eindigt in deze telling op de 26e plaats met 26 punten namelijk 12 punten voor onze mooie club in de 2e Divisie en 2 x 7 punten voor onze rode en groene plaatsgenoten die uitkomen in de 3e Divisie.

Maar, zo stelt Asher van der Schelde terecht, voor het meest zuivere resultaat moet dit puntenaantal afgezet worden tegen het inwoneraantal per gemeente. En wat blijkt; de gemeente Bunschoten is dan de beste voetbalgemeente van Nederland. Op gepaste afstand volgen Alkmaar, Volendam en Heerenveen. De gemeente Katwijk eindigt in deze rangschikking op plek 6 terwijl Veenendaal positie 30 inneemt. Opvallend detail is nog dat regiogenoot Soest tot de 10 gemeentes behoort die op deze ranglijst het minst presteren. Uiteraard is de reden hiervoor dat de clubs VVZ’49, Hees, SO Soest en SEC op een laag niveau actief zijn terwijl de gemeente Soest een relatief hoog inwoneraantal heeft.

Wat kunnen we met dit onderzoek? Nou, allereerst mogen we trots zijn want we zijn goed bezig in ons mooie voetbaldorp. Indien we wat verder inzoomen op het onderzoek dan mag je stellen dat, om onze koppositie te behouden en/of te versterken, het gewenst is dat IJsselmeervogels en/of Eemdijk promoveert. Ik weet het, daarmee raak ik bij diverse Blauwen een gevoelige snaar. Laten we het dan maar omdraaien; een andere manier om onze koppositie te verstevigen is ervoor te zorgen dat het aantal inwoners in ons dorp niet, of slechts in zeer geringe mate gaat groeien. Anders gezegd: willen we de beste voetbalgemeente van Nederland blijven dan zal elke inwoner van ons dorp zijn of haar verantwoordelijkheid in de slaapkamer moeten pakken.

Uiteraard wens ik iedereen daarmee heel veel succes.

Door Hille Beekhuis

EEN GOEDE BUUR….. (1)

Het is alweer wat weekjes geleden maar de hervatting van de competitie na de winterstop leverde in de Derde Divisie een prachtig affiche op namelijk de Vogels tegen Sparta Nijkerk. Gezien mijn verleden bij Sparta en het feit dat de gebroeders Fonville de gasten waren in het voetbalpraatprogamma Randje 16, koos ik er die middag voor om in de rust van Eemdijk de fiets te pakken en naar de Westmaat te rijden.

Ik was nog net op tijd om de 2-0 te aanschouwen en eerlijk gezegd had ik niet meer de fiducie dat Sparta dit te boven zou komen. Maar wat gebeurde er in de tweede helft? Jawel, Sparta knokte zich terug en scoorde een paar minuten voor tijd de verdiende gelijkmaker. Maar ja, toen moest de blessuretijd nog aanvangen en de combinatie IJsselmeervogels en blessuretijd, dat is mij er eentje.

Wederom lukte het de Vogels om in de dying seconds de wedstrijd alsnog naar zich toe te trekken. Blijkbaar was dat voor een aantal fans van de Rooien reden om er maar eens een ouderwetse pitch-invasion tegen aan te gooien. Stadionspeaker van dienst, Pierre van de Gijp, deed vervolgens, wellicht ook tot zijn eigen verbazing, een ouderwets “Peter Kokje” door de legendarische woorden te spreken: “en wij gaan allemaal achter de reclameborden”. Wie had dat ooit gedacht dat de naam van deze bij uitstek Blauwe rubriek uitgerekend bij onze buren prominent door de geluidsinstallatie zou galmen. Peter Kok in ieder geval niet.

EEN GOEDE BUUR….. (2)

Ook dit evenement is inmiddels alweer wat weekjes geleden maar 31 januari jl. was bij Spakenburg in het sponsorhome de allereerste editie van “Voetbalherinneringen”. Het verzoek tot dit initiatief, georganiseerd door zowel Spakenburg als IJsselmeervogels, kwam enige tijd geleden bij beide clubs binnen van de organisatie Alzheimer Nederland. Dementie is één van de snelst groeiende aandoeningen in ons land. Momenteel zijn er 300.000 mensen met dementie en de verwachting over 25 jaar is dat dat aantal zal zijn gestegen naar 620.000. Een zorgelijke ontwikkeling temeer omdat er op dit moment geen medicijn voor handen is om dit tegen te gaan.

Veelal hebben patiënten last van het kortstondige geheugen. Dat wat er gisteren of eergisteren is gebeurd, wordt over het algemeen niet in de hersenen opgeslagen. Gebeurtenissen van vroeger echter komen plots bovendrijven na het zien van foto’s of bewegende beelden. Ook die middag in het sponsorhome was dat niet anders want sommigen begonnen honderduit te spreken over een oud-speler, oud-trainer, oud-bestuurslid of verloop van een bepaalde wedstrijd. Mooi om te zien, maar aandoenlijk tegelijk.

Prachtig dat beide rivalen, beide kemphanen, beide grootmachten in het zaterdagvoetbal de handen hiermee ineen hebben geslagen en samen deze bijeenkomsten (want er komen er nog 9) organiseren. Donderdag 27 februari aanstaande spelen wij “uit” bij de Vogels. En eerlijk gezegd heb ik nog nooit zoveel verlangd naar een dergelijk moeilijke, maar mooie uitwedstrijd als nu. Voetbal dat zich soms als een splijtzwam door het dorp manoeuvreert, is dan plots de verbindende factor ook al is het maar voor minimaal anderhalf uur.

Door Tijmen Beekhuis